کارآفرین مازندرانی

این جانب رابط جهاد دانشگاهی در مشاغل خانگی شهرستان هم هستم تاکنون ۲۰۰ نفر را برای این مشاغل معرفی کردم .

به ۱۰۰ نفر را آموزش داده شد، ۵۰ نفر مشغول کار هستند و با همراهی ۱۰ نفر در کارگاه با هم کار می‌کنیم.

پای صحبت کارآفرین آلاشتی؛ از معرفی ۲۰۰ کارآموز تا اشتغال ۵۰ نفر

با آغاز سال ۱۴۰۰، با شعار حماسی سال جدید پس از لحظه تحویل سال :

تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها توجه به این سه مقوله می‌تواند به بهبود اوضاع کشور کمک کرده و منجر به کسب رضایت رهبر انقلاب شود.

خوب است در مسیر تحقق این هدف مردم در شهرهای کوچک از خودشان شروع کنند.

تولید و اشتغال از پایه‌های اصلی پیشرفت اقتصادی است و توجه به این دو موضوع نقش کلیدی در دست‌یابی به اهداف دارد که فعالیت بانوی سوادکوهی در صنایع دستی را می‌توان در این قالب ارزیابی کرد.

فاطمه نعمتی‌الاشتی متولد اسفند ‌ماه ۱۳۵۵ در الاشت‌ سوادکوه است که مدرک دانشگاهی طراحی دوخت دارد و به‌عنوان بانوی برتر کارآفرین رتبه هفتم را توسط آرای عمومی در پایگاه معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری کسب کرد، وی در گفت‌وگو با فارس از جزئیات فعالیت‌ها و رمز موفقیش می‌گوید که در ادامه با هم می‌خوانیم

خانم نعمتی با اشاره به اینکه کاردانی طراحی دوخت دارم و از سال ۱۳۷۵ هم فعالیت خودم را آغاز کردم، بیان می‌کند: من خیاطی هم می‌کردم و دوخت جاجیم، گلیم، چادر‌ شب و سایر صنایع دستی هم توسط مادربزرگم تهیه می‌شد و از کودکی در کنارش بودم.

*زندگی در جنوب کشور و آشنایی با صنایع دستی

مدتی در جنوب کشور زندگی کردم و در آنجا در طراحی با دست فعالیت داشتم .

سال ۱۳۹۲ کارگاه چرم‌دوزی را با مجوز اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پل‌سفید‌سوادکوه راه‌اندازی کردم و با جاجیم‌بافان و گلیم‌بافان آشنا شدم.

دستدوزی و چرم‌دوزی و تهیه انواع کیف کار می‌کردیم .

فعالیت تلفیقی برای افزایش راندمان کار هم مورد توجه بود که لاک‌تراشی و سوخته‌کاری را هم با کار چرم تلفیق کردیم.

*تشکیل انجمن صنایع دستی در سوادکوه و سوادکوه شمالی

پارسال انجمن صنایع دستی شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه ‌شمالی را با عضویت ۲۷۰ نفر صنعت‌گر صنایع دستی تشکیل دادیم .

مدیرعامل انجمن هستم و اجرای جلسات با مدیران مختلف مرتبط

تلاش وبرنامه‌ریزی بخاطر «بِرند‌سازی، برگزاری نمایشگاه و بازدید از مراکز گردشگری به‌منظور استفاده از توانمندی‌های صنایع دستی در آن مراکز توسط انجمن انجام شد.

*از آموزش به ۱۰۰ کارآموز تا همکاری با ۵۰ نفر

این جانب رابط جهاد دانشگاهی در مشاغل خانگی شهرستان هم هستم.

تاالان ۲۰۰ نفر را برای این شغل ها معرفی کردم و به ۱۰۰ نفر را آموزش داده شد

۵۰ نفر مشغول کار هستند و با همراهی ۱۰ نفر در کارگاه با هم کار می‌کنیم.

میراث فرهنگی و فرمانداری سوادکوه کار گروه استانی و سپس به‌عنوان نامزد کارآفرین برتر در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری معرفی شدم و با آرای عمومی و کسب ۳۷۹ رای نفر هفتم کشور در بخش شهری را به‌دست آوردم.

*گرانی چرم و هنر دستی بودن جاجیم‌بافی از مشکلات صنایع دستی

اصلی ترین مشکلات این حوزه :

گرانی چرم و هنر‌ دست ‌بودن جاجیم‌بافی باعث شد تا تلفیق جاجیم، گلیم و سایر موارد مرتبط مورد نظر باشد و در برخی مواقع امکان ورود به بخش‌های مختلف صنایع دستی و همکاری توسط فعالان این حوزه انجام نمی‌شود تا با همکاری جمعی قدرتمند بتوان آسان‌تر به اهداف دست یافت.

مخالفت برخی از مردان با فعالیت بانوان برای حضور در غرفه‌های نمایشگاهی را هم داریم و صنعت‌گر صنایع دستی در حد انتظار پای‌کار نمی‌آید و توجیه اقتصادی کار هم کم است.

صنایع دستی قابلیت صادرات دارد

این بانوی آلاشتی تاکید می‌کند: صنایع دستی توانمندی صادرات دارد و هنری است که هم مردان و هم زنان می‌توانند در آن فعال باشند.

شهرداری پل‌سفید قول همکاری داده بود ولی به ما مکانی را پیشنهاد داد که تعمیر و تجهیز آن را باید خودمان انجام می‌دادیم که امکان‌پذیر نشد و از بازدید و همکاری فرمانده سپاه سوادکوه تشکر می‌کنم و انتظار همکاری از شهرداری‌ها برای اختصاص مکان مناسب، اداره راه برای موضوع حریم و سایر ادارات و نهاد‌های مرتبط داریم و راه‌اندازی نمایشگاه دائمی مکان مناسب و استقرار یک نیرو می‌خواهد.

فعالان در این حوزه همچون این بانو که در حوزه صنایع دستی مشغول به‌کار است نیاز به حمایت‌های مادی و معنوی دارند تا تولید انبوه و صادرات حاصل شود، امید آن که در سال جاری با توجه به شعار سال مانع‌زدایی در مسیر اشتغال و تولید صورت بگیرد.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *