تا به حال به این فکر کردید که شال و روسری چگونه و توسط چه کسی بوجود آمده؟ یا اینکه کشورهای دیگر از این اکسسوری چگونه استفاده می‌کنند؟

 

                       

روسری چیست؟

روسری یک نوع پوشش پارچه‌ای بصورت سه یا چهارگوش است که بیشتر روی سر یا گردن و سینه را می‌پوشاند. روسری ممکن است برای رعایت حجاب اسلامی، گرما، تمیزی، مراقبت از مو یا برای زیبایی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

 

پیدایش روسری:

استفاده از روسری در کشورهای اسلامی به پیدایش دین مبین اسلام و در اروپا به قرن‌های 18 و 19 و برمی‌گردد که نحوه استفاده از آن در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است؛ مثلا در فرهنگ اسلامی به عنوان پوشش سر و در فرهنگ‌های اروپایی و غربی نقش تزئینی و اکسسوری را دارد. روسری به عنوان ساده‌ترین جز لباس شناخته می‌شود و می‌تواند چندین کاربرد داشته باشد.

همانطور که در کشورهای غربی روسری را برای مراقبت و نگه‌داشتن مو مورد استفاده قرار می‌دهند و از پشت موها را با آن می‌بندند؛ در کشورهای اسلامی جنبه اعتقادی و مذهبی دارد. گاهی استفاده از روسری می‌تواند نشان دهنده وابستگی سیاسی و فردی یک نفر باشد. به عنوان مثال در جنگ‌های صلیبی برای دفاع از حقوق زنان از روسری‌های رنگی استفاده می‌شده است.

همچنین می‌توان با استفاده از طرح‌ها و تبلیغات روی روسری فرهنگ و ادبیات یک کشور را تحت تاثیر قرار داد. گاها برندهای معتبر برای مشتریان ویژه خود طرح‌های اختصاصی آماده می‌کنند که باعث برتری به افراد دیگر می‌شود.
در تاریخ نیز افراد مهم و مشهوری دارای کلکسیون‌های روسری بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به همسر ناپلئون، ملکه جوزفین اشاره کرد به همین خاطر روسری در کشورهای فرانسه و اسکاتلند رواج بیشتری داشته است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *