دستور العمل عمومی پیشگیری از ابتلاء به ویروس کوئید 19 (ویروس کرونای جدید)

نمای کلی ویروس:

سازمان بهداشت جهانی از این ویروس به عنوان  2019-nCoV  یاد کره است که در آن n به معنی جدید و CoV  به معنی ویروس تاجی است.به طور کلی این ویروس نیز شبیه سندروم حاد تنفسی که سارس نامیده میشود است ،اما به هیچ وجه یکسان نیستند.

منشاء آلودگی:

این ویروس میتواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود.شیوع از طریق ترشحات مجرای تنفس و تماس (با سطوح یا فرد با فرد) از مهمترین عوامل انتقال ویروس اند . همچنین انتقال از راه ذرات هوا نیز یکی دیگر از راه های انتقال این ویروس است .

افراد مستعد:

این ویروس به طور کلی در تجمعات به راحتی منتقل میشود.عوارض ابتلا به بیماری در افراد مسن و متلایان به بیماری های مزمن شدید تر است.کودکان و نوزادان نیز در خطر ابتلا هستند.

دوره نهفتگی:

از 1 تا 14 روز ولی بیشتر 3 تا 7 روز

علائم بیماری:

این بیماری عمدتا با تب ، خستگی و سرفه های خشک بروز می یابد.تعداد کمی از بیماران نیز علائمی مانند گرفتگی بینی ، آبریزش بینی و اسهال دارند. همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف و … بروز پیدا میکند . بیمارانی که این بیماری در آنها شدت می بابد پس از گذشت یک هفته دچار مشکل تنفسی میشوند.

 

درمان:

داروهای موثر در حال تولید هستند ولی تاکنون روش موثری برای مقابله با  ویروس تایید نشده است.

پیش آگهی:

پیش آگهی شمار زیادی از بیماران خوب است و شرایط تعداد کمی از ایشان بحرانی می شوند. به طور کلی پیش آگهی این بیماری برای افراد مسن و افرادی که پیش زمینه بیماری دارند خوب نیست .در کودکان نیز علائم این بیماری کمتر است.

نکات کلیدی در پیشگیری فردی :

هدف و اهمیت قرنطینه خانگی چیست؟ 

هدف از قرنطینه خانگی ،قرنطینه جسمی و فیزیکی ، ممانعت از توقف و رفت و آمد بیمار در جامعه ،جلوگیری از بروز مبتلایان نسل دوم و سوم است .

مادامی که شمار زیادی ناقل بدون عوارض یا بیمار بالقوه وجود داشته باشد،قرنطینه خانگی به عنوان یک انتخاب مهم ،میتواند راه حل مشکلی باشد که نهاد های درمانی نمی توانند آن را حل کنند.در صورت بروز هر عوارضی ، باید برای تشخیص و درمان به بیمارستان مراجعه کرد.

در این مدت میتوانید از فعالیت در رسانه های اجتماعی ،پخت و پز ،کتاب خواندن ،نوشیدن چای و سایر فعالیت های غنی کننده اوقات فراغت استفاده کنید تا کوئید 19 توانایی خود را از دست داده و از بین برود.

 چه افرادی لازم است در قرنطینه خانگی بمانند؟

  1. افرادی که طی 14 روز گذشته سابقه مسافرت یا اقامت در ووهان و شهر های آلوده را داشته اند و یا در مناطقی کهبیماران محلی ممکن است به انجا رفته باشند حضور داشته اند.

  2. افرادی که طی 14 روز گذشته با افراد مشکوک به ان بیماریارتبا نزدیک داشته اند

 

 چه زمانی باید از ماسک استفاده شود؟

  • استفاده از ماسک:توصیه میشود هنگام ملاقات با مردم،رفتن به یک مکان عمومی،ورود به مکان های شلوغ یا سر پوشیده استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و … ماسک بپوشید.
  • استفاده نکردن از ماسک:در مکان های شخصی یا فردی میتوان ازماسک استفاده نکرد

 

دانلود مقاله

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *