اجرای زنده (Fashion Runway)

اجرای زنده لباس یا همان فشن شو یکی از مهمترین روشهای تبلیغاتی است که در صنعت مد و فشن کاربرد وسیع و بسیار مهمی دارد.
در این روش ارائه طراحان آخرین مدل لباس های خود را بوسیله مدلهای زنده (مانکن) و از طریق روشی موسوم به کت واک که همراه با اجرای مدلها روی سن یا استیج است ارائه می کنند.

یک نمایش فشن رویدادی است که در آن طراح مد (یا برند یا تولیدکننده) آخرین مدلها و طرح های در دست تولید یا تولید شده خود را معمولا در طی یک هفته مد به نمایش می گذارد( البته ممکن است این رویداد در طی یک هفته مد نباشد).

 

 

نمایش زنده لباس معمولا در آغاز هر فصل اتفاق می افتد( به طور معمول در بهار/تابستان و یا پاییز/زمستان).

برگزاری یک نمایش زنده لباس رویدادی است که در آن به طور خاص مد و روال مد آتی تعیین و ایجاد می شود.

دو هفته مد ( فشن شو ) مهم وتاثیرگذار در دنیا، هفته مد پاریس و هفته مد نیویورک می باشد.

هر کدام از این رویدادها هر شش ماه یکبار برگزار می گردند.

 


روش انجام

به طور معمول در یک فشن شو زنده مدل ها با لباس هایی که توسط یک طراح یا برند خاص طراحی یا ارائه شده اند به حالت کت واک راه می روند البته گهگاهی اتفاق می افتد که بسته به دیدگاه و نظر برگزارکننده نمایش زنده لباس، مدلها به صورت ایستا و ثابت در جایی می مانند و بینندگان لباسهای آنها را بررسی کرده و نگاه می کنند.

نحوه ارائه، راه رفتن و اجرای مدلها و همچنین فضای برگزاری رویداد معمولا با نظر طراح و بسته به نوع لباس ها، هدف و دیدگاه طراح و با توجه به کلکسیون ارائه شده تعیین میگردد.

پس از اجرای یک نمایش زنده ( فشن شو )بخش دیگری از تامین اهداف این رویداد به شرکت کنندگان و بینندگان مربوط می شود که چه درکی از کالکشن ارائه شده پیدا نموده اند.

در برگزاری نمایش های زنده لباس به تازگی برخی طراحان هنرمند معاصر با استفاده از ذوق، قریحه و خلاقیت خود اقدام به برگزاری اجراهای زنده خود با استفاده از عناصر بصری متنوع از قبیل اجرای زنده موسیقی، تلفیق نورپردازی و صحنه آرایی های خاص و حتی استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها نموده اند.

 

در ایران فشن شو وجود دارد؟

بله در ایران هم همانند خیلی از کشورهای دنیا فشن شو وجود دارد شرکت هایی هستند که با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم آموزش میدهند و هم به صورت کامل هفته های مد را در مکان های مختلف کشور (مانند هفته مد تهران) برگزار میکنند. (با حضور برندهای مختلف)

 

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *