چقدر با بحث رنگها آشنا هستید ؟

می دانید تاثیر رنگها بر انسان بسیار بیشتر از حد تصور شماست ؟

می دانید کدام رنگها روی تصمیمات و افکارتان اثر می گذارند ؟


تاثیر و روانشناسی کامل رنگ ها بر انسان


تاثیر رنگ هاروی اشخاص ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه باشد وبیشتراز آن چیزی که فکر می کنیم قدرت دارد.

قوی ترین و بهترین حس در این زمینه بینایی است که به ما توانایی درک عکس ها ، شی ، رنگهایی که روزانه می بینیم رامیدهد.

همه ی رنگها نور را متفاوت بازتاب می کنند این بازتاب نور چیزی است که ما از رنگ ها درک می کنیم .

هر شخص بطور خاص نسبت به رنگها عکس العمل نشان میدهند.این عکس العمل ها بازتاب احساسات ، شخصیت مثل :

ترجیحات غذایی

تصورات ناخوشایند

عکس العمل در مکانهای عمومی

تاثیر رنگها بر روح و جسم انسان


قرمز :


قرمز یکی از برجسته ترین رنگهاست که نشان دهنده عشق، احساسات، گرمی، زنده دلی ،راحتی است اما احساسات منفی مثل اعصبانیت ، خشم ، کمبود کنترل ، پرخاشگری راهم نشان میدهد بنابراین رنگ قرمز بهترین مثال برای چگونگی تاثیر انواع رنگهاست، به علاوه رنگ قرمز تاثیراتی مثل افزایش ضربان قلب ، افزایش اشتها، احساس گرمی ، دربدن ایجاد می کند هم چنین باعث مجذوب شدن افراد می شود .


نارنجی :


نارنجی رنگ گرمی است البته نه به اندازه قرمز . رنگ نارجی مخصوص افراد باانرژی ، مسلط است. این رنگ گستاخی ،اشتها ، جوانی ، خطرکردن، خیال بافی ، تحرکات مثبت رانشان میدهد و حس تشنگی ، گرسنگی را برمی انگیزد این رنگ برای آشپزخانه ها و رستورانها مناسب است اما دراتاق خواب موجب بی خوابی می شود .


زرد:


رنگ زرد توجه افراد را به خود جلب می کند . گرم ، خوش آیند ودرخشان است .این رنگ بیانگر ابدیت، تکبر، قدرت، قوت، ثروت ، حق مالکیت است . درزندگی روزمره برای نشان دادن هشدار بکار برده می شود مثل رنگ زرد درچراغ راهنمایی رانندگی ، رنگ زرد درفضاهای بزرگ چشم راخسته می کند ، متابولیسم راسرعت می بخشد و باعث خستگی ، عصبانیت می شود البته اگر دراتاق کوچک باشد .

سبز:


سبزیکی از رنگهای اصلی طبیعت است که بیانگر :رشد ، زاد و ولد، بهار ،تازه سازی است این حس مثبت یعنی خوشبختی ، سلامتی ، امیدواری ، این رنگ بازرد وآبی درست می شود ، رنگ سبز بین احساس وقضاوت است. هم چنین بیانگر :مهربانی،اجتماعی بودن، صبر وتنفر از تنهایی است .


آبی:


رنگ آبی سریع ما رابیاد دریا ، آسمان می اندازد و با بسیاری از نظرات انتزاعی مثل اعتماد ، هوش ، صلح ، امنیت ، ابدیت همراه است. به علاوه رنگ آبی فرد را تحریک به استراحت و سکوت می کند رنگ آبی چشم را خسته نمی کند بنابراین می توان آن را درفضاهای بزرگ بکاربرد ، این رنگ باعث آرامش می شود و دمای بدن و حتی ضربان قلب راپایین می آورد .


نیلی :


نیلی ذهن را قوی می کند چون محرک خیال بافی ، بینش های منفی است و برای افراد افسرده خطرناک است امابیانگر زیبایی ، راز، و آگاهی است . به علاوه درکشورهای آسیایی مثل چین ، ژاپن، هند از این رنگ به فراوانی درصنعت نساجی و کاغذ سازی استفاده می کنند .


بنفش :


بنفش نماد صبر و فروتنی است، و از ترکیب قرمز ، آبی بدست میاید ومعنای متضادی دارد . خانمها و آقایانی که شخصیت تحریک پذیری دارند از این رنگ استفاده کنند .سیاه و سفید


همچنین رنگهای سفید ،سیاه داریم که بررسی نشده است اگرچه این رنگها تاثیرات خودرادارد .
رنگ سفید را افراد آرام ،فهیم استفاده می کنند و این رنگ باناامیدی ، تنهایی مبارزه می کند .

رنگ سفید نماد پاکی ، بی گناهی ، عفت ، تقوا است این رنگ همه چیز را روشن می سازد وتمیزی، صمیمیت ایجاد می کند .
برعکس رنگ مشکی تمام نور را جذب می کند و بیانگر :مرگ ، تاریکی ، خرابی، راز است . مشکی نماد :ناراحتی ، دشمنی ، قدرت ،غم ،کمال ، تشریفات است . همه ی احساسات منفی بارنگ مشکی همراه است اما اگر با رنگهای دیگر ترکیب شود معنی مثبتی دارد، افراد درونگرا بیشتر رنگ مشکی استفاده می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *